Turkish Embassy in Oslo

Embassy History and Previous Ambassadors

 

 
Ali Haydar Aktay
01.01.1926-01.01.1928
Ragıp raif Köseraif
01.01.1929-01.01.1936
Ragıp raif Köseraif
01.01.1936-01.01.1938
Süreyya Anderiman
08.02.1946-27.05.1957
Fuat Bayramoğlu
29.06.1957-07.05.1959
Behçet Türkmen
30.05.1959-29.07.1960
Beşir Balcıoğlu
30.10.1960-03.08.1964
Osman Derinsu
18.08.1964-11.08.1968
Cihat Rüştü Veyselli
31.08.1968-08.12.1971
Cahit Hayta
15.01.1972-22.11.1976
Erdem Erner
27.11.1976-24.06.1980
Haluk Özgül
28.06.1980-28.04.1984
Şefik Fenmen
28.04.1984-01.09.1986
Üstün Dinçmen
01.09.1986-26.08.1988
Erol Celasun
31.08.1988-02.12.1990
Ömür Orhun
06.12.1990-21.04.1995
Burhan Ant
30.06.1995-31.03.1998
Osman Korutürk
01.04.1998-01.10.2000
Berhan Ekinci
31.10.2000-01.12.2004
Mehmet Kazım Görkay
26.11.2004-01.04.2008
Hayati Güven
01.04.2008-21.12.2011
Kadriye Şanıvar Olgun
16.01.2012-01.03.2014
Esat Şafak Göktürk
01.03.2014-